Nieuws per afdeling
Grotere flexibiliteit met KBA Rapida met keertrommel
De KBA Rapida 75 met keertrommel van Drukkerij Vis Offset in Alphen verving twee oudere persen. De opmerkelijke winst: meer flexibiliteit. Dit is de eerste KBA Rapida 75 met keertrommel in Nederland. Arjan Vis. "We bestelden de pers net voordat de recessie echt toesloeg. Maar als we nu zouden moeten beslissen zou ons besluit er niet anders uitzien." In die tijd werkten er twaalf mensen bij Vis Offset. Nu zijn dat er nog tien.
Daniël Vis: "Eén drukker en een afwerker stopten vanwege hun leeftijd met werken. We draaiden al ons drukwerk op een éénkleurenpers van bijna twintig jaar oud en een tweekleurenmachine die ook al een decennium meeging. Wanneer we ons orderpakket analyseerden, draaiden we een behoorlijke hoeveelheid schoon en weer. Met die gegevens in je achterhoofd ga je rekenen. De investering in een vierkleurenpers met keertrommel bleek rationeel de beste beslissing die wij konden nemen. Dan moet je daar ook op durven te vertrouwen."
De keuze viel op een Rapida 75, uitgerust met een keertrommel. Bijzonder aan de machine is dat ook bij schoon en weer de machine op topsnelheid kan blijven draaien. De Rapida scoort hoge ogen met snelle omsteltijden doordat zowel de tegendrukcilinder als het rubberdoek in één keer en volautomatisch worden gewassen.
Veel flexibeler
Het bedrijf werkt in beginsel alleen in dagdienst. De directie wil dat ook graag zo houden. Arjan: "De Rapida loopt maximaal 15.000 druks per uur op zijn top. Belangrijker dan de absolute topsnelheid vind ik de snelheid en het gemak bij het wisselen van jobs plus het feit dat de pers zeer snel op kleur is. Dat scheelt niet alleen tijd, maar ook kosten aan inschiet. Eén van onze klanten drukt zijn briefpapier in vier PMS-kleuren. Dat betekent dat de pers snel en goed gereinigd moet kunnen worden. Net als de verregaande automatisering met CIP3 is dat een sterk punt van de Rapida."
Ben je als onderneming niet erg kwetsbaar wanneer je twee - weliswaar verouderde - persen vervangt door één nieuwe, is de voor de hand liggende vraag? Vanzelfsprekend liepen de neven ook met die vraag rond.
Daniël: "Mocht zich een calamiteit voordoen, dan kunnen we altijd uitwijken naar Wifac. Daar hebben we een perfecte relatie mee. Maar dat is een detail. Veel belangrijker is dat we in de praktijk merken dat we nu vele malen flexibeler zijn. We kunnen bijvoorbeeld veel grotere opdrachten aan. Daarbij komt dat doordat de pers snel op kleur is en je bijna geen inschiet hebt, je veel gemakkelijker een spoedklus tussendoor kunt draaien. Drukkers houden er niet van halverwege te moeten stoppen om snel een andere job tussendoor te drukken. Met de Rapida is dat geen enkel probleem."
Arjan: "Vergeet niet dat deze pers netto twee keer zo veel productie kan draaien als onze vorige. We draaien geen dubbele omzetcijfers. Dat betekent dat we veel tijd winnen. In plaats van twee drukkers, redden we het nu met één drukker. "
Even wennen
Voor de drukker is zo'n hedendaagse pers wel wennen. Hij doet zijn werk nu vanaf de console en moet zoveel als mogelijk de pers het werk laten doen. Als een pers loopt, moet hij eraf blijven, zegt Arjan. "Daar hebben drukkers nog wel eens moeite mee. De drukker is lyrisch over de prestaties van de Rapida. Ook papier met een klein gramsgewicht of juist zware substraten lopen er probleemloos door. De Rapida staat bekend om zijn goede ergonomische ontwerp en ook de automatisch opties zoals de plaatwissel en de wasinstallatie maken het leven van een drukker aangenamer. Bovendien besparen we hiermee ook op vochtwater en poetsdoeken "
Vis is een offsetdrukkerij en wil dat volgens de neven vooral ook blijven. "We drukken voor klanten in heel Nederland. Ik zie niet dat een markt met een omzet van 7,5 miljard per jaar in één klap verdwijnt. Vanzelfsprekend zie je werk opschuiven richting het web en richting digitaal drukken. Maar wij beschouwen ons zeker niet als de laatste der Mohikanen. Met de investering in de Rapida 75 investeerden we in onze toekomst."
| ...De bizhub PRO 6000C van Konica Minolta springt er wat kleurkracht betreft bovenuit.... |
| André Koenen MultiMedia Westland |
| ...Wifac ondersteunde ons met een cursus colourmanagement. Dat brengt de kwaliteit en voorspelbaarheid van ons kleurenwerk op professioneel niveau... |
| Gert-Jan van den Hazelkamp Nezzo print en creatie |



